Борба против канцерот со Грозје?

Грозје… Одличен борец против канцер. Доколку се определите за лекување со вино, пијте црно вино бидејќи тоа е неспоредливо подобро од белото.

Ако сакате да ги исчистите цревата, пробајте постење со грозје. Консумирање само на еден вид производи може да има повеќе штета отколку корист, па затоа грозјето комбинирајте го со зеленчук и житарици.

Ако имате проблем со висок крвен притисок, треба три пати дневно да пиете по една чаша сок од грозје и чаша сок од целер. Овој процес трае 20 дена, потоа треба да се направи пауза од 5 до 7 дена и да се повтори третманот.

Докажано е дека нивото на добриот холестерол (ХДЛ) ќе биде значително повисоко а на лошиот (ЛДЛ) ќе биде сведено на минимум, доколку редовно пиете цеден сок од црно грозје.

Ако страдате од простата, 10 дена пред секој оброк јадете по 1/2 кг свежо грозје, по јадењето напијте се чај кој се прави од 4 лажици исечкани свежи и суви листови од винова лоза и се прелева со 7 дл зовриена вода. Се пие 2 часа по цедењето.

Со гел за капење од грозје (во кадата треба да се сипе 1 до 2 литри чај и уште толку вода) ќе ги излечите хемороидите. Најдобри резултати ќе постигнете ако се миете 3 пати дневно по 5 минути.

Ако имате проблеми со циркулација, држете ги нозете во гел за капење од винова лоза 5 минути, потоа 10 секунди префрлете ги во студена вода. Постапката повторете ја 3 до 4 пати.

Ни алергиските реакции нема повеќе да ве мачат ако јадете свежо грозје, или истото го консумирате преку природни производи кои во својот состав ја имаат оваа магична овошка.

Направете идеален тоник за лице, пресечете 2-3 поголеми зрна бело или црно, но повеќе се препорачува црното, извадете ги семките и намачкајте го лицето и вратот.

Сподели го ова преку:
  •  
  •  
  •  
  •  

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

error: Содржината е заклучена!