Најдобар лек за настинка е секс!

Научно е докажано дека сексот е добар за менталното и психичкото здравје. Ќе ви ги откриваме најголемите благодетите од оваа страствена интеракција.

настинка секс

Подобро расположение

Сексот релаксира и го стимулира производството на ендорфин, хормон кој го намалува стресот.
Истражувањата кај постари лица, во Шведска покажало дека тие што биле интимни имаат многу подобро ментално здравје од останатите.

Ја намалува болката

Кога водите љубов телото произведува, одреден вид на супстанции, кој ги блокира знаците на болка, што нервите ги пренесуваат до мозокот.

Помалку настинки

Според истражувањето на Универзитетот во Охајо, милувањата и бакнежите, помагаат да се произведат повеќе бели крвни зрнца во телото, кои помагаат за да може телото да се бори од болести.

Ја зголемува плодноста

Студиите во САД покажаа дека жените кои водат љубов еднаш неделно имаат повисоко ниво на естроген отколку жените кои немаат сексуални односи. Естрогенот ја зголемува плодноста, а исто така штити од симптоми на ПМС, како што се промени во расположението, осетливи гради и замор.

Витко и посилно тело

Во текот на еден просечен љубовен однос, согорувате околу 200 калории, тоа е еднакво како да сте препливале 8 должини на базен.
Пробувајте нови пози, можат да бидат одлични за зајакнување на мускулите на карлицата, бутовите, задникот и стомакот.

Против несоница

Сексот е одличен за луѓе кои патат од несоница, не мора веќе да пиете апчиња, а позабавно е од чаша какао.

Сподели го ова преку:
  • 65
  •  
  •  
  •  
error: Содржината е заклучена!
Inline
Readme.mk
Inline
Readme.mk