Karezza, метод на сексуален однос без оргазам

Karezza е, метод на сексуален однос без оргазам, која главна цел е да се зближат партнерите.

Karezza ги охрабрува партнерите целосно да се релаксираат и правилно да дишат длабоко и да го контролираат моментот на интензивна енергија.  Техниката, се залага за поврзување и љубов, наместо страст.

секс

Кои се придобивките од таквиот однос?

Научниците откриле седум особини, кои после ова секоја жена го сака повеќе својот маж.

Историјата на овој метод е запишана во книгата “Метод на Кареза”, напишана во 1931 година од сексолог Џ. Вилијам Лојд, кој забележува дека главната цел на оваа техника е да се задржи силната сексуална енергија и да се спречи сексуалната тензија. Тој наведува дека оваа техника може да „излечи“ некои сексуални проблеми како што се :

вагинален исцедок

проблеми со мочниот меур

болна менструација

простатитис

* Нема научни докази дека оваа техника навистина функционира.

секс

Како се користи во пракса?

Авторот кажува дека не постои само еден начин, но напоменува дека е важно да има тишина, топла и опуштена атмосфера и љубов наместо страст. Се смета дека сте успеале ако почувствувате директна врска со вашиот партнер.

Искористете некои од овие техники:

насмевка кога ќе се погледнете во очи

милување на партнерот

се што ви се допаѓа покажете го со насмевка

бакнувајте се со партнерот често со усните и јазикот

прегрнете се на неколку секунди

масирајте го вашиот партнер а особено внимавајте на стопалата, рамената и главата

допирајте ги гениталиите на вашиот партнер

ставете ја главата кај неговото срце и слушајте го чукање на неколку секунди

Поради сензуалноста и допирите, ќе лачите повеќе, окситоцин, хормонот на љубовта и сигурно ќе се чувствувате многу подобро. Иако овој метод се разликува многу од другите сексуални методи, вреди да се проба.

Сподели го ова преку:
  • 32
  •  
  •  
  •  
error: Содржината е заклучена!
Inline
Readme.mk
Inline
Readme.mk