Островот Крит, се што му треба на еден патник

Грчкиот остров Крит, нуди одмор идеален за секој патник.

Грција е позната првенствено по својата култура. Грција нуди многу можности за идеален летен одмор, без разлика дали сакате мир и тишина, активен одмор полн со спорт и адреналин или луда забава и танц до зори. И додека Мерил Стрип и Пирс Броснан танцуваа таму со АББА и нивниот мега хит Мамма Миа, други успеаја да ја организираат својата голема грчка свадба. Без оглед на причината за тебе, одите во Грција – на патување.

крит

Секој грчки остров, нуди, своја убавина, место идеално за вашето утринско кафе, со море кое има 50 нијанси на плаво. Но, зошто треба да го посетите Крит ова лето?

Ако сте активен одмор, да уживате на многу напуштени плажи и сакате авантура, тогаш најголемиот грчки остров е идеален за вас. Грците често се нарекуваат “мал континент”, и со оглед на природната разновидност што ја обезбедува островот, лесно ќе се согласите со тој прекар. Кањоните и планините, планинскиот ентериер, зелената долина, прекрасните песочни плажи, кристално чистото море, боите и мирисите на Медитеранот, се само дел од убавините кои ве чекаат на овој прекрасен остров.

Ова е исто така шанса да го запознаете светот на митови и легенди и да ја видите пештера во која е роден грчкиот бог Зевс. И покрај илјадниците туристи кои секојдневно пристигнуваат на островот, плажите не се преплавени, но по 22 часот, едвај може да ги поминете улиците на градот. Како и да е, забавата тука е загарантирана.

крит

Еден од најубавите места на овој осторв е пештерата Матали. Пештерите во минатото биле користени од страна на Римјаните како гробови, но во 60 години се населиле хипиците. Хипиците тука се чувствувале слободно, уживале во тишината, мирот и убавите плажи со тиркизна боја.

Секако тука мора да ја пробате и грчката кујна, ова место е идеално за традиционалните грчки специјалитети. Тука сигурно ќе ја пробате најубавата грчка салата, па многу веројатно е дека ќе ја јадете секој ден.

Сподели го ова преку:
  • 6
  •  
  •  
  •  
error: Содржината е заклучена!