Архитектура од бајките – Норвешка

Сигурно прво нешто што ќе ви текне кога ќе ви ја спомнат Норвешка се Викинзи, блондинки и фјордови, а не преубава архитектура како од бајките.

Но несомнено, Норвешка е една од најубавите земји на планетата. Таа е дом на повеќе природни чуда, прекрасни градови, фасцинантна историја и најсреќните луѓе на светот.  Во продолжение погледнете ги овие преубави слики и ќе се чувствувате како да се дел од некоја бајка.

 

Црквата „Borgund Stave“
Црквата „Borgund Stave“
Мост над водопадите „Латефосен“
Мост над водопадите „Латефосен“
Античкиот пат „Vindhellavegen“
Античкиот пат „Vindhellavegen“
Природен базен во шума
Природен базен во шума
Под Аурора
Под Аура
На крајот на светот „Tjome“
На крајот на светот „Tjome“
„Kvednafossen“ водопад во Норвешка
„Kvednafossen“ водопад во Норвешка
Стари фарми
Стари фарми
Продавница во „Hunderfossen“
Продавница во „Hunderfossen“
Стара куќа
Стара куќа
Фјорд куќи
Фјорд куќи
Старо село
Старо село
Сподели го ова преку:
  • 3
  •  
  •  
  •  

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

error: Содржината е заклучена!