Трик, како да не ви се лепат јајцата за тавчето

Готвач открива трик, како да не ви се лепат јајцата, а потребна ви е само една работа, која сигурно ја имате во кујната.

Сигурно мразите, кога готвите јајца и ќе ви се залепат за тавчето. Решението не е да ставите пола литро масло, бидејќи тоа не е ни воопшто здраво. Но, ова повеќе нема да ви биде проблем, бидејќи австралиски готвач сподели одличен трик со кој пржените јајца ќе излезат совршени во секое време.

јајца

Во што е финтата?

Ричард Корниш тврди дека е сè што ви треба е – хартија за печење. Кога тавата се загрева до средна топлина, ставете мала количина путер и маслиново масло на хартијата и на неа дирекно скршете ги јајцата, а потоа покријте ги со капак. Кога ќе се испржат на едната страна, со лажица, свртете ги.

Овој метод, може нема да ви ги направи крцкави јајцата, но сигурно саат време нема да ја миете тавата.  Корниш, исто така, се залага за покривање на јајцата со капак, бидејќи топлината е рамномерно распоредена во тавата.

Сподели го ова преку:
  • 7
  •  
  •  
error: Содржината е заклучена!