Тајна состојка за највкусни шпагети

Познат готвач, открива тајна за највкусни шпагети со домати.

Стариот италијански рецепт, шпагети со домати, навистина не е тешко да се направи, но има голема разлика помеѓу просечни и фантастични шпагети.

Некој користат конзервирани домати, неккој свежи, некој ги преферира al dente шпагетите, а некој сака сос од домати.

Дури и Скот Конан, познатиот американски готвач, признава дека ова е еден од наједноставните рецепти, но тој има мал трик, бидејќи неговите шпагети од домати се фантастични во секое време, пишува Meaww.

шпагети

Скот прво пржи сецкан магдонос, со црн пипер, а потоа ги додава сецканите свежи домати и сол. Потоа чека да се направат доматите како сос.

Но која е тајната?

Тој не ја фрла водата во која се вареле шпагетите, на крајот додава неколку лажички во сосот.

Така сосот,  добива на текстурата, поради скробот, но исто така и од солта во водата.

шпагети

Шпагетите, Скот ги вари 10 минути, паралелно со доматите, потоа ја додава водата во сосот,. На крај ги сервира шпагетите со сосот одозгора, додава и пармезан и босилек.

Навистина звучи вкусно!

Сподели го ова преку:
  • 5
  •  
  •  
error: Содржината е заклучена!