Руската салата во Русија не се подготвува исто како кај нас

Руската салата во Русија не се подготвува исто како кај нас, рецептот е сосема поразличен.

Руската салата во Русија не се нарекува “салата”, туку се нарекува “оливија”. Ова име било дадено од страна на нејзиниот основач, Луцијан Оливие. Тој бил руски готвач со белгиско и француско потекло. Историјата вели дека руската салата била направена од Оливие во 1860 година, откако ги послужил гостите со оваа салата во неговиот ресторан, таа станала хит.

руска салата

Но, салата во Русија не се подготвува на истиот начин, како што се подготвува кај нас. Има многу поразлични состојки и вкус. Основни состојки за оргиналната руска салата се:

. Варен компир

. Морков

. Кашкавал

. Крупни кикирики

. Грашок

. Јајца

. Целер

. Кромид

. Сварено пилешко месо

. Тиквички, посолени со сенф

. Мајонез

Нивната салата има освежувачки вкус и е сосема поинаква од она што го јадеме ние овие денови.

Сподели го ова преку:
  • 16
  •  
  •  
  •  
error: Содржината е заклучена!
Inline
Readme.mk
Inline
Readme.mk