Прв пат после 70 години ќе се разделат за Божиќ

Тажната приказна на овој брачен пар, го растажи светот.

приказна

Херберт Гуден (91) мора да го напушти домот каде што живее со неговата сопруга Одри (89) и да се пресели во друг. Нивната приказна предизвика гнев во целата земја. “Вчера ги слушав моите родители додека разговарав со мајка ми она плачеше и можев да го чујам татко ми во позадина”, пишува на Фејсбук во неделата, Дајана Филипс, ќерка на овој брачен пар од Канада.. “Мајка ми рече:” Божиќ е сега и за нас и ова е најлошиот Божиќ што некогаш ќе го имаме. Зошто не можеа да почекаат до празниците? “” Нејзината објава  досега е споделена повеќе од 15.000 пати.

приказна

Г-ѓа Филипс рече дека добила повик од Провинцискиот оддел за долгорочна нега во петокот, од каде што дознала дека нејзиниот татко, чие здравје неодамна се влошило, треба да биде префрлено во домот на понапредна нега. Бидејќи таа не донела одлука веднаш дали сака да го однесе, тие по службен пат, донеле одлука дека тој сега ќе мора да го напушти домот и нема да биде за празниците со сопругата.

Преставник на домашна нега исто така напиша на Фејсбук „Откако пациентот надвор од нашето ниво и општествениот развој ќе се преиспита дека неговата болест повторно се развива, ние мора да се придржуваме кон правилата и регулативите поставени од страна на владата. Всушност, незаконски е да се игнорираат правилата и да се изгуби лиценцата. Во овој момент одлуката е донесена и таа е надвор од мојата моќ “.

приказна

Во  меѓувреме, г-ѓа Филипс , објави дека нејзиниот татко пристигнал во болницата со солзи во очите.

 

Сподели го ова преку:
  • 20
  •  
  •  
  •  
error: Содржината е заклучена!