Повик на 5 годишно дете во полиција, го расплака целиот свет

Повик на 5 годишно дете во полиција, го расплака целиот свет, тој си ја бараше својата мајка.

Навистина неверојтна, тажна и вистинска приказна која го расплака цел свет. Оваа приказна денес се преведе на многу јазици, пишуваа многу портали па и тие со цврст карактер сигурно, кога ја читаат ќе пуштат некоја солза. Мало 5 годишно дете се јавува во брза помош да ја побара својата мајка, диспечерот кој разговарал со детето го напиашал целиот разговор во еден блог. Вака се одвивал целиот разговор:

„Здраво полиција како можам да ви помогнам? се слуша само дишење на телефонот

„Ја добивте полицијата како можам да ви помогнам“

По втор обид, се слуша детски глас на 5 годишно дете од другата страна на линијата, разговорот се одвива по полноќ.

„Здраво, се јавив да ве прашам каде е мојата мајка“?

„Како се викаш, од каде си, од каде ни се јавуваш, како се вика твојата мајка?“ диспечерот веднаш почнал да лоцира од каде се јавува детето.

„Се викам Џери“

„Колку години имаш Џери, те молам смири се,ќе ја најдеме веднаш твојата мајка, кажи ни само каде отиде и кога?“

„Имам 5 години, Господине полицаец, мојот татко вчера отиде некаде и тој уште не е вратен, мајка ми вчера од сабалје беше дома, ми рече дека ќе се врати вечер и ќе го гледаме мојот омилен цртан, но никогаш не се врати. Се јави мојот татко и ми кажа, дека мојата мајка отишла на некое многу убаво место, тоа се викало рај и дека нема бргу да се врати, но некогаш ќе се врати. Татко ми уште не е дојден дома…“

Полицаецот, беше 64 годишен старец, тој имал два сина кои му загинале во војна. Кога ја слушнал приказната на малото дете премногу се потресол и почнал да плаче, но се воздражал повеќе од три минути за да проба да го лоцира малото дете од каде се јавува.

„Џери твојот татко сигурно се грижи за неа, рајот е многу убаво место. Немој да си тажен, ќе се врати.“

„Да, но татко ми не звучеше среќно кога ми го кажа ова, тој плачеше, можете да ми кажете каде е тоа, како да стгнам до неа да ја видам, јас од таму немам клуч“

Полицаецот повеќе неможел да ги сокрие солзите и почнал да плаче, пробал да остане мирен, за да не му направи на малото дете да се чувствува уште полошо.

„Џери слушај ме, верувај ми твојата мајка отиде на уште поубаво место, верувај ќе се врати, верувај му на татко ти, тој сигурно никогаш до сега те нема излажано“

„Ме има, кога ме однесе на забар, ми рече дека нема да боли, а болеше многу, поубаво беше да ми ја каже вистината, ја не се плашам“

Полицаецот одвај проба да остане смирен, во станицата беше мртва тишина и сите гледаа во него, сите се чудеа што се случува и никој не се осмелуваше да збори.

„Сега не те лаже, не сум бил таму, но личности кои јас многу ги сакам се таму, таму е поубаво од тука, ќе се врати, идеш ли во школо?“

„Не, одам во градинка, само сакам да цртам, а кажи ми кога ќе се врати?“

„Ќе се врати кога ќе биде спремна, може и требало малку одмор,што си толку тажен па поминало само еден ден“

„Тажен сум , ја сакам, ми фали, сакав да и кажам дека денес воспитувачката во градинка ме пофали дека сум нацртал преуав цртеж од нас, од мене, мама и тато“

„Тоа е супер, ти си одличен дечко“

„Може сум, но сакам да знам што прави во рајот, како да ја добијам?“

„Не го знам ни јас бројот, но знаеш како ќе направиме, бидејќи убаво црташ, ќе му кажеш на твојот татко секоја недела да те носи во парк, ќе нацрташ убав сртеж и ќе напишеше се што сакаш да ја праша, ако незнаеш да пишувавш ќе ти помогне таткоти, пораките и цртежие ќе ги закачиш на црвен балон и така она ќе ги добива твоите пораки и ќе ти одговори“

„Знам да цртам, јас најубаво цртам од сите деца, значи се она тоа ќе го види“

„Да Џери“

„Ви благодарам, вие сте како мојот дедо, чао““

„Чао, Џери и чувај се“

Поминаа шест месеци, откако се јави Џери, но полицаецот доби повторно повик од Џери.

„Здраво, ти си тој лошиот чичко што лаже“

На полицаецот веднаш му текна дека е Џери, неговата мајка загинала во сообраќајна несреќа, одејќи на работа, ја удрило автомобил, кој возел со голема брзина и починала на лице место.

„Да јас сум Џери како можам сега да ти помогнам?“

„Ти си лажго, неможеш никако да ми пмогнеш, многу те мразам“

„Зашто што те излажав?“

„Лажеш, никогаш ништо не ми одговори, никогаш нема да се врати, кој знае кај е тоа рај“ се слуша плачот на Џери.

„Мајк“ се слуша крај на сигналот, Џери ја спушти слушалката.

Полицаецот неможел да се помири и цело време барал начин како да му помиогне на Џери. Ја лоцирал неговата адреса, преку телефонскиот повик и решил да му направи изненадување. Собрал 12 полициски автомобили, 4 мотори и купил над 300 балони и сите дошле пред куќата на Џери.

Полицаецот направил мал дрвен коњ, на кое стоело една порака, „Верувај во твоите соништа сине, мама секогаш е тука за тебе, Те сака твојата Мама“

Кога Џери излегол и ја добил порака од својата мајка бил најсреќното дете на светот.

 

Сподели го ова преку:
  • 4
  •  
  •  
  •  
грешка: Содржината е заклучена!