Гледањето хорор филмови ви помага да изгубите килограми

Сакате да ослабете гледајќи филмови, конечно и ќе можете но само ако гледате хорор филмови.

хорор филм

Тешко е да се објасни зашто некој би уживал во гледање филмови, каде што би се плашел. Но сигурно има врска со адреналинот. Од истата причина уживаме и во лутата храна. Но знаете ли и дека гледањето филмови според истражувањата и дебелее.

Но, кај гледањето хорор филмови е обратно, ако гледате хорор флм ви е исто како да сте пешачите 30 минути. Ова го тврдат од Вестминстер Универзитет, имено, гледајќи 90-минутен хорор, ќе согорите околу 113 калории – околу едно мало чоколадо.

хорор филм

Тогаш вредат сите оние стравови и скокање на каучот од страв. Ако е точно ова, тогаш ќе заборавиме и на непреспиените ноќи, бидејќи сме се плашеле да заспиеме.

Хорор филмови кои најмногу помагаат за намалување килограми се оние со “jum“ скокачки сцени, каде срцето забрзано чука. Кога ќе ни се зголеми пулсот и адреналинот.

хорор филм

“Токму ова ослободување на адреналин, произведено со кратки експлозии на интензивен стрес (во овој случај предизвикан од страв), ни го намалува апетитот, ни го забрзува метаболизмот и согорува повеќе калории.“

Сподели го ова преку:
  • 31
  •  
  •  
error: Содржината е заклучена!