Бидете внимателни со лед

Ако на овие горештини се разладувате со ладни пијалоци, не ви е баш паметна идеја.

Во лето сите ставаме лед во пијалоците, но докторите не предупредуваат дека тоа баш и не е така добро, бидејќи студената вода ја успорува хидратацијата на организмот. Затоа најубаво е во лето, да пиете течности кои се на собна температура, со тоа што организамот побрзо ќе ги апсорбира.

Ако пиете ладен пијалок после јадење, имате шанси и да настинете.

Идеален пијалок за летно време е вода на собна темепература. Можете да пробате и со топол чај. Имено топлиот чај го забрзува потењето и така ве разладува. Но важно е да знаете дека ова важи, само кога надвор е сув воздухот и нема влага, во спротивно може да ви биде и полoшо.

Исто така, треба да го избегнувате и алкохолот, не е убаво да се пие летно време и да намалите со количините на кафе.

Сподели го ова преку:
  • 4
  •  
  •  
  •  
грешка: Содржината е заклучена!