Senna новиот автомобил на Мекларен

Senna новиот автомобил на Мекларен, кој чини 837,000 долари.

кола

Мекларен објави нови податоци и фотографии од најбрзиот патен автомобил досега произведен. Иако не е моќен како хибриден P1, новата Senna е полесна и има подобра аеродинамика, но е одличен тркачки автомобил.

кола

Автомобилот е прилично лесен, со помалку од 1200 килограми, во комбинација со 800 КС и аеродинамичена сила ( downforce) од само неколку килограми, што резултира со врвни перформанси на патеката. Забрзувањето до 100 км / ч трае само 2,8 секунди, а максималната брзина е 340 км / ч. Автомобилот ќе биде произведен во 500 примероци, а цената на еден ќе изнесува 837,000 долари без данок. Сите примероци беа распродадени пред почетокот на сериското производство.

кола

кола

Сподели го ова преку:
  • 22
  •  
  •  
  •  
error: Содржината е заклучена!
Inline
Readme.mk
Inline
Readme.mk