Mitsubishi EVO – Најбрзиот автомобил со четирицилиндричен мотор

Најбрзиот четирицилиндричен Mitsubishi EVO има 13.000 вртежи во минута кои го прават најбрз во светот.

Овој модел беше преставен на саемот во Токио и со сигурност може да се каже дека не постои сличен автомобил на него. Има четирицилиндричен мотор кој достигнува до 13.000 вртежи во минута, со брзина од 295 km/h на патека за драгстер во должина од 402 метри.

Погледнете ја трката каде Mitsubishi EVO го сруши светскиот рекорд:

А во следното видео погледнете ги неговите способности:

Сподели го ова преку:
  • 6
  •  
  •  
  •  
error: Содржината е заклучена!
Inline
Readme.mk
Inline
Readme.mk