24 годишен дечко кој умира, зборува што е важно во животот

Корсник на социјалната мрежа Reddit, ја раскажал својата трагична приказна и што е важно во животот.

Еден 24 годишен дечко ја раскажува својата тажна приказна, на страната напишал дека му останало само уште неколку месеци живот. Но дека сега кога е при крај со животот станал свесен за работи кои се важни во животот.

Еден корсник на социјалната мрежа Reddit, ја раскажал својата трагична приказна

„Јас имам само 24 години, веќе ја одбрав мојата последна вратоврска, која не одговара со мојот костим, но е идеалена за таа пригода. Сега кога сум при крај со животот, сакам со вас да го поделам мојот став за животот“ напишал корисникот.

„Се замарав за глупоси, сега сфаќам, дека ништо од тоа не вредело, ова се работи кои вредат:

1. Никогаш немој да работите работа што не ја сакате. Јасно е дека никогаш нема да успеете, да успееш треба нештото да го сакаш да си посветен, да те исполнува. 

2. Глупаво е да се плашиме од мислењата на другите, стравот не парализира. Ако се препуштите на стравот, секој ден ќе ви биде се полошо. Слушајте го вашиот внатрешен глас, може некој ќе мисли дека сте луди, а други ќе мислат дека сте легенда.

3. Преземете ја контролата врз животот. Преземете одговорност за работите што ве уништуваат. Ограничете ги лошите навики и пробајте да водите здрав живот. Најдете активност што ве прави среќни. Што е најважно, не ги одложувајте работите.

4. Цените ги луѓето околу вас. Вашите пријатели и семејството секогаш ќе бидат извор на сила и љубов. Затоа, не ги земајте работите здраво за готово.

Ние се грижиме многу за здравјето и разни други глупости околу нашето тело, се до смрта. Не сфаќаме дека нашето тело е кутија, кое има задача да ја пренесе нашата особина, мисла и нашиот поглед кон светот. Верувам дека сите имаме потецијал да смениме нешто во светот, само ни треба храброст.“

Сподели го ова преку:
  • 65
  •  
  •  
error: Содржината е заклучена!