Северна Кореја подготвува уште еден Ракетен тест!

Северна Кореја се подготвува да тестира проектили со долг дострел, за кои верува дека имаат дострел до западниот брег на САД, беше цитиран рускиот пратеник кој штотуку се врати од посетата на Пјонгјанг.

Според рускиот пратеник Антон Морозов, кој во петокот (6-ти октомври) беше цитиран од новинарската агенција РИА, откако, наводно, се врати од посетата на Северна Кореја, иако тој не прецизира кои службеници му ги дале информациите.

Како што се зголемуваат тензиите со Северна Кореја за нејзиното нуклеарно оружје и ракетните програми, во Пјонгјанг се вели дека „затворената држава“ се подготвува за уште еден ракетен тест од сличен карактер, во блиска иднина, за кои веруваат дека може да го погоди западниот брег на САД, вели Морозов.

Сподели го ова преку:
  •  
  •  
  •  
error: Содржината е заклучена!