Деир ез-Зор ослободен од тригодишната опсада

Сириската армија лојална на официјалниот Дамаск го прекина тригодишниот режим на исламската држава околу градот Деир ез-Зор во вторникот.
Мапа од ослободувањето на Деир ез-Зор
Мапа

Градот е под опсада од јули 2014 година, кога терористите брзо се распоредија низ огромната територија на Сирија и Ирак. Сепак, поголемиот дел од Деир ез-Зор никогаш не падна во рацете на исламската држава.

„Раптли“ со видео снимка од моментот кога се среќаваат војниците од обрачот под опсада со членовите на сириските сили кои со помош на руската авијација напредуваа до градот од западен правец.

Во последните неколку дена, владините сили брзо напредуваа во напорите за ослободување на територијата на Сирија од исламската држава. Аналитичарите веруваат дека пробивањето на обрачот околу „Деир ез-Зор“ претставува голем стратешки пораз на ИСИЛ.

Сподели го ова преку:
  •  
  •  
  •  
  •  

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

error: Содржината е заклучена!