Америка директно комуницира со Северна Кореја, бара дијалог!

САД во саботата соопштија дека директно комуницирале со Северна Кореја за своите нуклеарни и ракетни програми, но Пјонгјанг не покажал интерес за дијалог.

Објавувањето на американскиот државен секретар, Рекс Тилерсон, за време на патувањето во Кина претставуваше првпат тој да зборува за таква мера во однос на американската посета на Северна Кореја, во врска со нејзината потрага по нуклеарната интерконтинентална балистичка ракета.

„Ние сондираме, па останете вклучени“, изјави Тилерсон за група новинари во Пекинг.

„Прашавме: Дали сакате да разговарате?“, „Имаме линии за комуникации со Пјонгјанг. Ние не сме во мрачна ситуација, во блекаут“.

Тој рече дека комуникацијата се случува директно и наведe два или три американски канали за комуникација отворени за Пјонгјанг.

„Ние можеме да разговараме со нив. Ние разговаравме со нив“, рече тој, без да разјасни кои американски учесници биле вклучени во тие комуникации или колку беа чести или суштински.

Целта на било кој првичен дијалог ќе биде едноставна: да се дознае директно од Северна Кореја за што сака да разговара.

„Ние сè уште не сме стигнале толку далеку“, рече Рекс Тилерсон.

Обидувајќи се да ги намали очекувањата, Стејт департментот рече дека подоцна немало никакви знаци дека Пјонгјанг бил заинтересиран за преговарање.

„Севернокорејските официјални претставници не покажаа индикација дека се заинтересирани или се подготвени за разговори во врска со денуклеаризацијата“, рече портпаролката на одделот Хедер Науерт во изјавата.

Тилерсон претходно понудил малку детали за американските теренски активности. На 20-ти Септември, тој откри само „многу, многу ограничен“ контакт со претставник на Пјонгјанг во Обединетите Нации.

Кога беше запрашан за тврдењето на Тилерсон и каква комуникација би можела да постои помеѓу Пјонгјанг и Вашингтон, портпаролот на севернокорејската мисија во Обединетите Нации рече дека „не може да оди понатаму во детали“.

Сподели го ова преку:
  •  
  •  
  •  
  •  

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Содржината е заклучена!
Inline
Readme.mk
Inline
Readme.mk