Ураганот Ирма уби осум лица на Карибите

Ураганот Ирма, еден од најмоќните атлантски урагани на векот, во четвртокот уби осум лица и го зави Порто Рико во црнило, како што се движеше преку Карипските острови и се насочи кон Флорида.

Загинатите биле пријавени од четири острови. Временските метеоролози ја опишаа Ирма како „потенцијално катастрофално“ невреме од категоријата 5, највисока класификација на САД за урагани.

Најмалку половина од домовите и бизнисите во Порто Рико рано изутрината беа без електрична енергија, според објавите на Твитер и пораката испратена од извршниот директор на островот. Посебно погодена е дво-островската нација Антигва и Барбуда. Најсеверниот остров Барбуда, дом на околу 1.800 жители, беше „потполно уништен“, рече премиерот Гастон Браун.

Браун, исто така, рече дека едно лице го загубило животот на Барбуда, додека на Барбадос еден сурфер пријавил втор фатален удар од ураганот Ирма. Француските власти соопштија дека најмалку шест лица загинале на Карибите, на островите Сент Мартин и Сент Бартоломеј или популарно наречен Сент Бартс, каде струјата била исклучена и на двете места.

„Ова не е многу далеку од дефинитивниот број… Ние не ги истраживме сите делови на островот“, изјави префектот на Гвадалупе, Ерик Маир, за новинарите, додавајќи дека бројот на загинати најверојатно ќе се зголеми во следните неколку часа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Pin It on Pinterest

Следи нè на Фејсбук close[x]
Или почекај 180 секунди