Vogue критикуван за афро фризурата на Кендал

Во новата кампања на Vogue, Кендал Џенер, носи цветен фустан и афро фризура, за која доби многу негативни коментари.

На фотографиите, чија тема е бујна коса од 60-тите и 70-тите години, Кендал има афро фризура, додека Имаен Хамам, вториот модел на фотографијата која има природна кадрава коса, има речиси целосно рамна коса.

Имено, јавноста го обвинува, Vogue, за присвојување на култури, наведувајќи дека тие требало да најдат црн модел, наместо да додаваат црни карактеристики на бел модел.

 

View this post on Instagram

 

Fifteen years and 150 finalists later, the @CFDA/Vogue Fashion Fund prize has created global stars, local heroes, a must-watch New York Fashion Week, and, most important, a true sense of community among designers of all ages and backgrounds—all with differing aesthetic and commercial aspirations—who communicate, collaborate, and essentially care for one another through the fun and not-so-fun times. Laura Vassar Brock—one of the founders of 2016 #CVFF winner Brock Collection—says, “We spoke to a few friends who had gone through it, and they all said the same thing: that the Fashion Fund is a life-changing experience. And indeed it was!” Tap the link in our bio to learn more. Photographed by @mikaeljansson, styled by @tonnegood, Vogue, November 2018

A post shared by Vogue (@voguemagazine) on

„Зошто користите бела жена, кога има преубави црни девојки со природна афро фризура?“, „Зашто нешто што ја прави убава црната жена, сакате да го копирате кај белата жена?“, „Уредниците можат да кажат што сакаат, но Кендал требаше да ја има својата природна рамна коса, а Имаен својата природна кадрава, афро фризура.“

По лавината негативни кометари, се огласи и магазинот Vogue:

“Идејата зад овие фотографии беше да го оживееме романтичниот моден стил и фризурите од 60-тите и 70-тите. Се извинуваме ако некого повредивме, но тоа не беше нашата цел“.

Сподели го ова преку:
  • 2
  •  
  •  
  •  
грешка: Содржината е заклучена!